My Health Partner Logo
Relaksuję się

10 wskazówek, które pomogą Ci się odprężyć

Odpręż się i weź oddech. Ludzie często myślą, że dla relaksu trzeba się wybrać na długi seans w spa albo spędzić parę tygodni na urlopie. Ale możesz się odprężyć o wiele szybciej! Każda z poniższych 10 wskazówek pomoże Ci zrelaksować się w czasie poniżej kwadransa. Codziennie wypróbuj jedną z nich!

  1. Oddychaj głęboko. Zrób sobie pięciominutową przerwę, żeby skupić się na swoim oddechu. Zamknij oczy, usiądź prosto i połóż jedną rękę na brzuchu. Powoli wdychaj powietrze przez nos i poczuj, jak wypełnia Ci cały brzuch. Następnie zrób powolny wydech ustami. Wykonaj dziesięć głębokich oddechów!
  2. Medytuj. Możesz rozładować niepokój w prosty sposób, medytując przez kilka minut dziennie. To proste! Usiądź prosto, trzymając obie stopy na podłodze. Następnie zamknij oczy i skup się na powtarzaniu w myślach jakiegoś pozytywnego zdania, na przykład: „jestem dobrą osobą” albo „czuję się spokojny”. Zsynchronizuj to zdanie z oddychaniem.
  3. Skup się na swoich zmysłach. Staraj się skupiać na swoich zmysłach i odczuciach przez cały dzień. Na przykład będąc na ulicy poczuj powietrze na swojej twarzy, spróbuj wyłapać przyjemne zapachy w pobliżu kwiaciarni albo piekarni, rozkoszuj się każdym kęsem jedzenia, zwróć uwagę na śpiew ptaków... Jeśli uda Ci się poczuć moment i skupić się na pięciu zmysłach, powinno Cię to odstresować.
  4. Rozmawiaj z przyjaciółmi. Dobrze porozmawiać z nimi o swoich uczuciach. Pomogą Ci poradzić sobie ze stresem i mogą spojrzeć na Twój problem z zewnątrz. Co więcej, zyska na tym Twoje życie towarzyskie! Zawsze lepiej jest spotykać się z przyjaciółmi osobiście. Może umówicie się do restauracji albo do kawiarni?
  5. Bądź świadom/-a całego swojego ciała. Inne dobre ćwiczenie na rozładowanie stresu polega na położeniu się na plecach i poświęceniu 5 minut na mentalne skanowanie swojego ciała. Możesz zacząć od palców u stóp i stopniowo dotrzeć aż do włosów, starając się być świadomym/-ą każdej części swojego ciała. Następnie powtórz cały proces od włosów aż po palce u stóp.
  6. Śmiej się. Czy istnieje lepszy sposób na relaks niż szczery śmiech? Wykazano, że śmiech może obniżać poziom hormonu stresu, kortyzolu. Może także zwiększać wydzielanie endorfin, które poprawią Twoje samopoczucie! Obejrzyj ulubioną komedię w telewizji!
  7. Włącz muzykę! Wiele badań wykazało związek między słuchaniem muzyki a obniżeniem poziomu stresu. W Internecie można łatwo znaleźć relaksujące utwory albo odgłosy natury. Słuchając muzyki zwracaj uwagę na każdy instrument z osobna, różne linie melodyczne itp.
  8. Zacznij się ruszać. Ćwiczenia fizyczne mogą łagodzić stres i niepokój. Oczywiście nie musisz od razu zostać biegaczem, żeby się zrelaksować! Krótki spacer z psem co wieczór lub wykonywanie kilku ćwiczeń rozciągających również może Ci pomóc w złagodzeniu codziennego stresu.
  9. Zrelaksuj się. Na koniec dnia daj sobie 10 minut na rozładowanie napięcia. Połóż się na łóżku, owiń szyję i ramiona ciepłym ręcznikiem. Następnie zamknij oczy i rozluźnij wszystkie mięśnie. Możesz potem wymasować kark piłką do tenisa, żeby go zupełnie odprężyć.
  10. Myśl pozytywnie. Warto notować sobie wszystkie pozytywne rzeczy, które nam się przydarzają w życiu. Możesz zaglądać do pamiętnika, żeby przypomnieć sobie o wszystkich wspaniałych chwilach spędzonych w gronie przyjaciół, o wszystkich pozytywnych emocjach i o swoich sukcesach. Kiedy poczujesz się zestresowany/-a, po prostu poczytaj pamiętnik.