Jak ćwiczyć mądrze? Gdy masz cukrzycę, musisz odpowiednio się przygotować. 11 wskazówek, które poprawią twój trening
Jak przekonują eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, dorośli powinni dbać o co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo (lub równoważną ilość intensywnej aktywności), a dzieci i młodzież - średnio 60 minut takiego ruchu. Jak ćwiczyć mądrze? Czyli tak, aby ćwiczenia były dla nas zdrowe i przynosiły wymierne efekty?
Jak mądrze ćwiczyć? Wybierz coś, co lubisz
Ćwiczenia nie oznaczają konieczności chodzenia do klubu fitness. Masz wiele możliwości do wyboru. Co lubisz? Co wydaje ci się ciekawe? Kiedy podoba ci się to, co robisz, czas płynie szybciej i nawet nie zauważasz wysiłku. Lubisz towarzystwo? Zdecyduj się na sport zespołowy. Lubisz muzykę? Spróbuj tańca. Potrzebujesz samotności? Idź na spacer po polach. Chcesz trenować całe ciało? Daj szansę pływaniu. To tylko parę propozycji.
Jak mądrze ćwiczyć? Zapytaj lekarza
Powiedz lekarzowi o swoich planach. Lekarz upewni się, czy twoja forma na to pozwala, a jeśli nie, zaproponuje ci, jak się do tego przygotować. Lekarz będzie również mógł ci poradzić, czy aktywność będzie miała wpływ na spożywane posiłki, przyjmowanie insuliny czy leki przeciwcukrzycowe. Może cię także poinformować, czy dana aktywność wiąże się z jakimkolwiek szczególnym ryzykiem przy twoich ewentualnych chorobach.
Jak mądrze ćwiczyć? Kontroluj poziom cukru we krwi
Masz cukrzycę? Kiedy ćwiczysz, poziom cukru we krwi może wymagać ścisłego monitorowania. Jeśli ćwiczenia trwają ponad godzinę, regularnie sprawdzaj poziom cukru podczas treningu. Kontroluj go również po każdym treningu, aby w razie potrzeby móc go skorygować. Czasami lekarz może zalecić sprawdzanie poziomu cukru także przed treningiem.
Jak mądrze ćwiczyć? Noś przy sobie przekąskę
Na wypadek spadku poziomu cukru, dobrze mieć pod ręką małą przekąskę węglowodanową, taką jak owoc albo napój owocowy.
Jak mądrze ćwiczyć? Nie spiesz się
Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, nie przesadzaj: zacznij od 10 minut ćwiczeń. Kiedy wejdziesz w rytm, możesz stopniowo wydłużać czas ćwiczeń do 30 minut dziennie.
Jak mądrze ćwiczyć? Skup się na sile
Postaraj się wykonywać ćwiczenia siłowe przynajmniej dwa razy w tygodniu, ponieważ pomagają one w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Niezależnie od tego, czy postawisz na ćwiczenia bez sprzętu, takie jak pompki, wypady i przysiady, czy też zdecydujesz się na ćwiczenia z ciężarkami lub ćwiczenia z taśmami oporowymi, jeśli poczujesz pieczenie lub ból w mięśniach, to znaczy, że te mięśnie pracują.
Jak mądrze ćwiczyć? Liczy się regularność
Uwzględnienie ćwiczeń w codziennej rutynie. Dzięki temu trening będzie bardziej efektywny. Jesteś cukrzykiem? Tym bardziej postaw na systematyczność. Twój organizm przyzwyczai się i w ten sposób uda ci się zapobiegać spadkom poziomu cukru we krwi.
Jak mądrze ćwiczyć? Przygotuj się
Jeśli chorujesz na cukrzycę, warto odpowiednio przygotować się do treningu. Dobrze mieć w pobliżu kogoś, kto nie tylko dotrzyma ci towarzystwa, ale i będzie wiedział, co zrobić, jeśli spadnie ci cukier. Jeśli ćwiczysz samotnie, na wszelki wypadek przyda ci się zawieszka z informacją medyczną albo kartka informująca, że chorujesz na cukrzycę i jakie leki przyjmujesz.
Jak mądrze ćwiczyć? Dbaj o stopy
U cukrzyków często występują uszkodzenia nerwów obwodowych. Dlatego ważne jest noszenie dobrego gatunkowo obuwia, odpowiednio dobranego do uprawianego sportu. Nie należy na przykład chodzić po górach w trampkach ani biegać w butach do tego nieprzeznaczonych. Twoja stopa potrzebuje ochrony dobranej pod kątem wykonywanej aktywności, w przeciwnym razie rośnie ryzyko kontuzji.
Jak mądrze ćwiczyć? Woda zawsze przy sobie
Na wszelki wypadek zawsze miej przy sobie butelkę wody. Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa każdego mądrze zaplanowanego treningu.
Jak mądrze ćwiczyć? Nie ignoruj bólu
Zmęczone czy obolałe mięśnie po treningu to norma, niezależnie od wieku. Ale jeżeli ten dyskomfort przekształca się w ból, przerwij ćwiczenia. Ból to sygnał od ciała, że dzieje się coś złego. Jeśli go zignorujesz i będziesz dalej ćwiczyć, potencjalnie niegroźna kontuzja może się przerodzić w coś znacznie gorszego. Działaj powoli i spokojnie, planuj treningi mądrze.