My Health Partner Logo
Cukrzyca
Nadciśnienie tętnicze
Wysoki cholesterol
Ćwiczę

Jak więcej ćwiczyć? 7 wskazówek, by wyrobić przyzwyczajenie

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by osoby dorosłe (w wieku 18-64 lat) przeznaczały co najmniej 150-300 minut tygodniowo na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Co robić, żeby się dużo ruszać? Jak więcej ćwiczyć?

  1. Jak więcej ćwiczyć? Rób to, co lubisz!
    Jeśli podoba ci się to, co robisz, chętniej będziesz to kontynuować. A jeszcze lepiej wybierz formę aktywności, którą możesz uprawiać wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Nie bój się próbować nowych rzeczy. A może lata temu uprawiałeś/-aś jakiś sport, do którego chętnie wrócisz?
  2. Jak więcej ćwiczyć? Zacznij spokojnie
    Jeśli będziesz się ruszać choć trochę więcej niż wcześniej, to już zrobi jakąś różnicę. Przykładowo - podnosisz ciężary na siłowni? Zwiększ obciążenie powoli, żeby wzmocnić mięśnie i przystosować swój organizm do zwiększonej ilości ruchu. Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia, przed rozpoczęciem nowej aktywności porozmawiaj z zespołem prowadzącym leczenie.
  3. Jak więcej ćwiczyć? Wprowadzaj drobne zmiany
    Pierwsza drobna zmiana? Spacer! To prosty sposób na poprawę kondycji. Zostaw auto w domu, krótkie dystanse pokonuj pieszo. Możesz również wysiadać z autobusu czy z tramwaju jeden lub dwa przystanki wcześniej i dalej iść na piechotę. Dobrym pomysłem jest też wychodzenie na spacery podczas przerwy obiadowej i korzystanie ze schodów zamiast windy. 10 minut szybkiego marszu dziennie pozytywnie wpływa na zdrowie.
  4. Jak więcej ćwiczyć? Wyznaczaj sobie cele
    Dzięki temu jest bardziej prawdopodobne, że uda ci się utrzymać aktywny tryb życia. Wyznaczaj realistyczne cele krótkoterminowe i długoterminowe. Prowadź dzienniczek aktywności i zaznaczaj w nim swoje osiągnięcia — poprawa wyników i postępy mogą cię bardzo zaskoczyć. Kiedy zrealizujesz jakiś cel, pomyśl o nagrodzie za ciężką pracę.
  5. Jak więcej ćwiczyć? Różnorodność to jest to
    Kiedy już nabierzesz formy i będziesz regularnie ćwiczyć, pozmieniaj trochę swoje zwyczaje. Spróbuj zmienić ćwiczenia na rowerze stacjonarnym na jazdę na rowerze na powietrzu albo wypróbuj nowe zajęcia w klubie fitness. Cierpisz na przewlekłe choroby? Masz cukrzycę? Jeśli wprowadzasz nową formę ruchu, skonsultuj to z lekarzem.
  6. Jak więcej ćwiczyć? Znajdź sobie towarzystwo
    Zamiast spotykać się w kawiarni albo w pubie, możesz zaproponować znajomym, że poruszacie się razem. Możecie założyć klub spacerowicza, pracować w ogrodzie, grać w tenisa albo w golfa, a nawet wybrać się na tańce.
  7. Jak więcej ćwiczyć? Nie poddawaj się
    Choć zwiększenie aktywności przynosi natychmiastowe korzyści, możesz nie odczuwać ich od razu. Organizm potrzebuje czasu, żeby się przystosować. Rób to, co robisz, a wkrótce dostrzeżesz pozytywne efekty.