Nadciśnienie u kobiet - co warto wiedzieć?
Z pewnością wielu z nas słyszało czy czytało o tym, że jednym z objawów zawału serca jest ból w klatce piersiowej - zwykle bardzo silny i o piekącym, dławiącym lub ściskającym charakterze. Jednak zawał u kobiet często może przebiegać w sposób bezobjawowy lub dawać mniej typowe symptomy, takie jak ból w nadbrzuszu czy duszności. Czy nadciśnienie u kobiet również może przebiegać w inny sposób niż u mężczyzn i tym samym wymaga odpowiedniego postępowania terapeutycznego? Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.
Ta sama choroba, inne postępowanie
Kobiety, w porównaniu do mężczyzn uzyskujących podobne wyniki ciśnienia tętniczego, mają wyższe ryzyko zawału oraz rozwoju niewydolności nerek.
Obrzęki, kaszel, obniżony poziom sodu oraz potasu – to działania niepożądane leków obniżających ciśnienie, które również częściej pojawiają się u kobiet. Warto o tym wiedzieć, ponieważ zarówno obrzęki, jak i kaszel, ze względu na swoją niespecyficzność, mogą być uznawane za objawy związane z zupełnie innymi chorobami. Co więcej, mając na uwadze wiek, stan zdrowia czy plany prokreacyjne kobiet, zasady leczenia ich nadciśnienia tętniczego również będą się różnić między sobą.
Antykoncepcja a nadciśnienie tętnicze
Czy wiesz o tym, że doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na ciśnienie tętnicze, nieznacznie je podwyższając? Mowa zarówno o ciśnieniu skurczowym, jak i rozkurczowym, a zmiana ta wynosi średnio 5 mm Hg.
Statystyki wskazują, że u około 2% kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne przez 4 lata może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo przyjmowanie tych leków skutkuje wyższym ryzykiem zakrzepowo-zatorowym.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że metoda antykoncepcji zawsze powinna zostać dobrana do konkretnego przypadku. U kobiet z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym wkładki wewnątrzmaciczne oraz implanty podskórne są dobrą alternatywą dla środków doustnych. Natomiast wśród tabletek antykoncepcyjnych to te jednoskładnikowe, bazujące na progesteronie, są lepszym wyborem dla kobiet z dobrze kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, ponieważ nie mają wpływu na wartości ciśnienia tętniczego.
Wzrost ciśnienia tętniczego po menopauzie
Wraz z wiekiem zauważalny jest wzrost ciśnienia tętniczego, który powiązany jest z szeregiem zmian fizjologicznych, towarzyszących starzeniu się organizmu. Jednocześnie u kobiet po menopauzie wartości ciśnienia krwi zwiększają się szybciej w porównaniu do mężczyzn w tym samym wieku, a także szybszy jest u nich rozwój zaburzeń metabolicznych.
Mając to na uwadze, warto podjąć działania z zakresu zmiany stylu życia, które będą ograniczać ten wzrost ciśnienia.
Z tego artykułu dowiesz się, jak zmodyfikować dietę, aby służyła ona zdrowiu układu sercowo-naczyniowego oraz zachowywaniu prawidłowych wartości ciśnienia.
W związku z tym może pojawić się również pytanie, czy kobiety z nadciśnieniem mogą stosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ)? Odpowiedź brzmi: tak, samo nadciśnienie nie stanowi przeciwwskazania do HTZ. Nie wpływa ona na wartości ciśnienia tętniczego, może zaś poprawiać funkcję śródbłonka naczyniowego oraz profil lipidowy.
Natomiast u kobiet mających wysokie ryzyko zakrzepowe lub tych, u których wystąpiły już incydenty sercowo-naczyniowe (np. zawał), terapia z wykorzystaniem hormonalnej terapii zastępczej jest już przeciwwskazana.