Posłuchaj, jak dbać o swoje zdrowie – podcasty o nadciśnieniu tętniczym
Solidna dawka wiedzy w formie podcastu! Na kanale Moja Recepta na Zdrowie znajdziesz rzetelne informacje na temat tego, jak dbać o swoje zdrowie. W podcastach wypowiadają się eksperci, którzy na co dzień pracują z pacjentami. W pierwszym sezonie zajmujemy się tematem nadciśnienia tętniczego. Zobacz pięć odcinków pierwszego sezonu:
#1 Moja recepta na zdrowie
Nadciśnienie, na które według szacunków choruje ponad 1,2 miliarda osób na całym świecie, jest główną przyczyną zgonów. Może bardzo długo nie dawać objawów, a nieleczone prowadzi do poważnych powikłań narządowych. Przy jego wysokim rozpowszechnieniu w społeczeństwie, warto wiedzieć się jak się rozwija i jak można je zdiagnozować. Poznajcie historię Janka, który myślał, że nadciśnienie tętnicze to coś, co na pewno go nie dotyczy. W tym odcinku naszymi gośćmi są: dr hab. n. med. Agnieszka Olszanecka, prof. UJ z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr n.med. Anna Szyndler z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Usłyszymy też głos Roberta – pacjenta, u którego zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze przez przypadek
#2 Proste, a jednak trudne. Pomiar ciśnienia tętniczego może uratować życie
Nadciśnienie jest nazywane „cichym zabójcą”, ponieważ często pomimo braku objawów prowadzi do poważnych chorób układu krążenia. Pomiar ciśnienia krwi to jedyny sposób, aby ustalić, czy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie. Jak często mierzysz ciśnienie? Większość z nas pewnie nawet nie pamięta, kiedy robiła to proste i bezbolesne badanie, które w dodatku możemy wykonać sami. Pomiar ciśnienia tętniczego może uratować nam życie. Warto wiedzieć jak często należy je mierzyć i co oznaczają poszczególne wartości na wyświetlaczu ciśnieniomierza. W prosty i przystępny sposób o tym, jak dobrze mierzyć ciśnienie, w tym odcinku opowiadają prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski oraz prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
#3 Nadciśnienie i co dalej
Nadciśnienie tętnicze – taką diagnozę słyszy co trzeci Polak. Jest to choroba przewlekła, która w większości przypadków zostanie z nami do końca życia. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia lub opóźnienia rozwoju nadciśnienia tętniczego jest modyfikacja stylu życia. Co powinniśmy zrobić, kiedy usłyszymy diagnozę nadciśnienie tętnicze? Czy można kontrolować nadciśnienie tętnicze a jego terapia może być prosta? Dlaczego tak ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem? Posłuchajcie głosu specjalistki – dr n. med. Anny Szyndler z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
#4 Mity o nadciśnieniu tętniczym
„Nadciśnienie tętnicze to choroba starszych ludzi, młodzi nie chorują”; „Mam ustabilizowane ciśnienie, więc nie muszę brać leków”; „Leki niszczą wątrobę, więc lepiej ich nie brać”, „Kieliszek wina na zdrowe serce” – takie stwierdzenia funkcjonują w naszej świadomości. Czy są prawdziwe? A może mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku? Sprawdźmy jakie są najpopularniejsze mity o nadciśnieniu tętniczym. Opowie o nich dr hab. n. med. Agnieszka Olszanecka, prof. UJ z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskieg
#5 Wszystko zależy od nas – jak zmienić styl życia
Leczenie nadciśnienia tętniczego to nie tylko leki. Bardzo dużo zależy od pacjenta i tego, jak zmodyfikuje swój styl życia. Nie muszą to być od razu rewolucyjne zmiany, które trudno będzie wprowadzić. Trzeba zacząć od małych kroków, które będą mieć korzystny wpływ na nasz organizm. Jak to zrobić i od czego zacząć? O tym opowiedzą: prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski oraz prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.