My Health Partner Logo
Cukrzyca
Ćwiczę

Sześć rodzajów ćwiczeń dla cukrzyków

Czy wiesz, że ćwiczenia są dla chorych na cukrzycę szczególnie korzystne? Ćwiczenia wzmagają działanie insuliny i hamują wzrost poziomu cukru we krwi. Ponadto sprzyjają utracie wagi i poprawiają równowagę, co jest o tyle istotne, że chorzy na cukrzycę typu 2 są często narażeni na otyłość i upadki. Oto sześć fantastycznych rodzajów ćwiczeń, które możesz z łatwością wkomponować w życie codzienne. Zanim zaczniesz realizować jakikolwiek plan treningowy, najpierw koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Na początek zachowaj też umiar. Z czasem możesz wydłużać czas trwania treningu i zwiększać wysiłek.

  • Chodzenie : chodzenie to jedna z najbardziej zalecanych form aktywności dla osób z cukrzycą typu 2. Szybki chód, czyli taki, który podnosi nasze tętno, jest ćwiczeniem aerobowym. Dowiedziono naukowo, że cukrzycy wykonujący ćwiczenia aerobowe przez co najmniej trzy dni w tygodniu łącznie przez 150 minut odnoszą korzyści. Według Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego osoby chorujące na cukrzycę nie powinny przerywać aktywności fizycznej, nie wykonując żadnych ćwiczeń aerobowych, na dłużej niż dwa dni z rzędu.
  • Tai chi : ta chińska sztuka walki — praktykowana od wieków i znana z korzystnego wpływu na zdrowie — polega na wykonywaniu serii powolnych i dostojnych ruchów. Tai chi to idealny sport dla cukrzyków, ponieważ łączy w sobie pracę nad formą i redukcję stresu. Ponadto tai chi poprawia zmysł równowagi i może ograniczać uszkodzenia nerwów, które są typowym powikłaniem cukrzycy.
  • Ćwiczenia z ciężarkami : budują masę mięśniową, co jest ważne u chorych na cukrzycę typu 2, ponieważ masa mięśniowa pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. W planie kontroli cukrzycy należy uwzględnić trening oporowy lub ćwiczenia z ciężarkami co najmniej dwa razy, a najlepiej trzy razy w tygodniu. Ważny jest również odpoczynek — pomiędzy treningami ciężarowymi należy pozostawić jeden dzień na odpoczynek (w którym można spokojnie wykonywać inne rodzaje ćwiczeń).
  • Joga : joga zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, zwalcza insulinooporność i poprawia funkcjonowanie nerwów. To wszystko jest ważne dla osób z cukrzycą typu 2. Poza tym joga wspaniale łagodzi stres, podobnie jak tai chi.
  • Pływania : to ćwiczenie aerobowe ma pewną szczególną zaletę — w porównaniu z chodzeniem czy bieganiem oszczędza Twoje stopy. Ma to szczególne znaczenie dla cukrzyków, którzy muszą unikać wszelkiego rodzaju urazów stóp. Urazy stóp u chorych na cukrzycę wolno się goją, częściowo ze względu na zmniejszenie przepływu krwi w drobnych naczyniach krwionośnych w kończynach, a także są bardziej podatne na zakażenia ze względu na podwyższony poziom glukozy we krwi. Pływanie to idealna forma ruchu dla chorych na cukrzycę typu 2, którzy są otyli, ponieważ zmniejsza obciążenie stawów i umożliwia łatwe i swobodne poruszanie się.
  • Trening na rowerze : trening aerobowy na rowerze wzmacnia serce i poprawia funkcjonowanie płuc. Na rowerze stacjonarnym można jeździć niezależnie od pogody, nie martwiąc się upadkami ani przebitymi oponami. Pedałowanie poprawia obwodowe krążenie krwi w nogach, co jest szczególnie ważną zaletą dla diabetyków. Poza tym taka forma ruchu zużywa sporo energii, pomagając utrzymać właściwą wagę.