My Health Partner Logo
Relaksuję się

W jaki sposób zwierzęta pomagają się odprężyć

Jeśli masz w domu zwierzaka, pewnie już wiesz, ile to daje miłości i zabawy. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że posiadanie zwierzęcia przynosi także korzyści natury psychicznej i emocjonalnej? Dotyczy to w szczególności psów. Psy pomagają łagodzić napięcie, niepokój i objawy depresji, a także przynoszą ulgę w samotności!

Psy potrafią w pewnym stopniu zrozumieć wiele ludzkich słów, o wiele lepiej niż inne zwierzęta. Potrafią także interpretować Twój ton głosu, mowę ciała i gesty. Co więcej, wyczuwają Twój stan emocjonalny i w razie potrzeby mogą pomóc Ci wprawić się w lepszy nastrój. Wiele badań dowodzi, że posiadanie psa może łagodzić stres i niepokój. Jak to się dzieje? Jak wyjaśnić „super moce” zwierząt domowych?

Filar : odpręż swoje ciało

  • Dotyk. Zwierzęta domowe takie jak psy i koty zaspokajają jedną z podstawowych potrzeb człowieka — potrzebę dotyku. Głaskanie, przytulanie i dotykanie zwierzaka pomaga nam łatwo i szybko się uspokoić, kiedy jesteśmy zestresowani.
  • Systematyczność. Posiadanie psa wymaga przestrzegania grafiku karmienia i ćwiczeń. Twoje zwierzę potrzebuje codziennej rutyny, która przyda się także Tobie!
  • Sens. Zwierzęta mogą nam pomóc w odnalezieniu sensu i celu w życiu. Kiedy się starzejemy, tracimy to, czemu dawniej poświęcaliśmy swój czas (np. dzieci, pracę). Posiadanie zwierzęcia może nam przynieść poczucie spełnienia.
  • Życie towarzyskie. Kiedy wychodzisz na spacer z psem, to doskonały moment, żeby zadzwonić po znajomego albo poznać innych właścicieli zwierząt.

Co więcej, zwierzęta pomagają nam dbać o samych siebie. Zachęcają nas do zabawy, śmiechu i ruchu, co dodaje nam energii. Na co czekasz? Już dziś spraw sobie zwierzaka!