My Health Partner Logo

Jak rozszyfrować informacje o wartości odżywczej na etykiecie

Porady udzielane przez pracowników służby zdrowia dotyczące nadciśnienia często mają Ci pomóc w zmianie nawyków żywieniowych pod kątem Twoich potrzeb: „pamiętaj, żeby ograniczyć spożycie soli”, czy też „uważaj na gotowe dania, często są bardzo tłuste i słone”. Jednak czasem trudno jest nam zorientować się, co zawierają poszczególne produkty i jak się stosować do tych zasad. Chodzi o sól czy o sód? Jak ocenić, czy produkt w sklepie jest dobrej jakości? Oto garść wskazówek, które ułatwią Ci zakupy spożywcze.

Czym się różni sól od sodu?

Sól uznaje się za żywność, przyprawę albo składnik, dlatego dodaje się ją do potraw. Sól uzyskana z morza składa się w około 40% z sodu i w 60% z chlorku. 

Natomiast sód to składnik pokarmowy należący do rodziny składników mineralnych. Jest niezbędny dla ludzkiego organizmu i musimy go dostarczać w posiłkach, ponieważ nie możemy go sami wytworzyć. Wiele artykułów żywnościowych zawiera naturalny sód w różnych ilościach.

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny ograniczać spożycie soli. Dokładniej rzecz biorąc, oznacza to konieczność monitorowania poziomu sodu. Jednak na niektórych produktach podana jest ilość soli, a na innych ilość sodu.

 

> Nasza wskazówka: aby przeliczyć ilość sodu na ilość soli, wystarczy ją  pomnożyć przez 2,54.


 

 

 

> Warto wiedzieć: WHO zaleca ograniczenie spożycia soli poniżej 5 g dziennie, aby zmniejszyć ryzyko nadciśnienia tętniczego.

Na co zwracać uwagę na etykiecie żywieniowej

Opakowania produktów spożywczych zawierają mnóstwo informacji. Aby ocenić jakość odżywczą artykułu spożywczego, dobrze jest skupić się na dwóch najważniejszych kryteriach:

  • Wykazie składników, gdzie należy pamiętać o dwóch kwestiach
    • Długość — im krótszy wykaz, tym lepiej! Długi wykaz składników często wskazuje na obecność wielu różnych dodatków lub wysoki stopień przetworzenia.
    • Kolejność składników: są one wymienione według ilości, tj. składniki, których jest najwięcej, znajdują się na początku listy. 
  • Tabela wartości odżywczych
    Zawiera ona informacje o energii i składnikach odżywczych dostarczanych przez żywność.
    • Zwracaj szczególną uwagę na ilość soli lub sodu. Jest to ważne zwłaszcza dla chorych na nadciśnienie.
    • W przypadku pozostałych pokazanych produktów liczy się przeznaczenie danego artykułu. W przypadku produktów słodkich należy sprawdzić ilość cukru — często jest to cukier dodany. W przypadku produktów słonych powinniśmy zwracać większą uwagę na tłuszcze, a w szczególności kwasy tłuszczowe nasycone, które należy ograniczać, zwłaszcza w przypadku diety mającej na celu poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Odpowiedni dobór produktów jest zatem ważny, nie należy jednak zapominać o tym, że w diecie liczą się również równowaga, różnorodność i przyjemność!