Leczenie to nie tylko tabletki – kompleksowe podejście do zaleceń terapeutycznych
Leczenie = leki – to dość popularny schemat myślenia, który zakorzeniony jest w głowach wielu z nas. Natomiast w przypadku sporej grupy schorzeń, zwłaszcza tych o charakterze przewlekłym, skuteczna terapia jest wypadkową stosowanej farmakologii oraz niefarmakologicznych metod leczenia. Poznaj holistyczne podejście do zaleceń terapeutycznych.
Co wpływa na efekty terapii?
Na samą terapię rozmaitych chorób należy spojrzeć w szerszym kontekście. Środki farmakologiczne czy różne zabiegi są znaczącymi elementami leczenia, ale nie jedynymi, które mogą przynosić pozytywny efekt.
Bardzo często zalecane (czy wręcz konieczne) są zmiany w stylu życia:
- zmiana diety,
- podjęcie regularnej aktywności fizycznej,
- redukcja stresu,
- rezygnacja z używek,
- wdrożenie konkretnych rutyn.
W związku z tym zalecenia terapeutyczne nie ograniczają się wyłącznie do realizacji rozpiski zawierającej dawkowanie leków.
Kompleksowe zalecenia terapeutyczne
Stosowanie się do zaleceń terapeutycznych związanych nie tylko z przyjmowaniem środków farmakologicznych, ale także dotyczących zmian stylu życia, sprzyja wyższej skuteczności podejmowanej terapii.
Przeczytaj również: „Wiem i rozumiem, ale się nie stosuję” – dlaczego przestrzeganie zaleceń terapeutycznych bywa trudne?
Może się zdarzyć, że Twój lekarz prowadzący skupi się na zaleceniach dotyczących farmakoterapii, natomiast w związku z tym, że nie jest dietetykiem czy trenerem - nie taka jest jego rola - przekaże dość ogólne rekomendacje dotyczące zmian stylu życia, podczas gdy Ty potrzebujesz bardziej szczegółowej wiedzy na temat np. diety w hipercholesterolemii czy innej chorobie, z którą się zmagasz.
Tym samym w kompleksowej realizacji zaleceń terapeutycznych mogą Ci towarzyszyć również inni specjaliści, np. dietetyk, fizjoterapeuta, trener personalny, psycholog czy farmaceuta. Pomogą uzupełnić wiedzę z danych obszarów lub przygotują narzędzia (np. rozpiskę dietetyczną, plan treningowy), pozwalające na dodatkowe wsparcie w chorobie. Wsparciem bywają również rzetelne portale edukacyjne, takie jak Moja Recepta na Zdrowie.
Niefarmakologiczne metody terapii – o czym trzeba wiedzieć
Pamiętaj jednak o tym, by o dodatkowe interwencje, wykraczające poza farmakoterapię, w pierwszej kolejności zapytać swojego lekarza prowadzącego. Kompleksowe podejście do leczenia schorzeń nie powinno polegać na podejmowaniu przypadkowych działań, z myślą o tym, że „być może pomoże”. Zdarza się, że jest wręcz przeciwnie – wdrażane na własną rękę leki czy suplementy wchodzą w interakcję ze stosowanymi lekami i obniżają ich skuteczność.
Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, zbilansowanych posiłków czy dbanie o nawodnienie może być na początku wyzwaniem. Stosuj zatem narzędzia i triki, które ułatwią Ci wprowadzanie tych zmian oraz ich utrzymywanie.
- Wykorzystaj aplikacje, których celem jest np. przypominanie o nawodnieniu czy pomagające kontrolować spożycie danych składników (więcej o narzędziach wspierających leczenie przeczytasz tutaj),
- Zaangażuj rodzinę i bliskie Ci osoby w proces zmiany - zaproponuj aktywne spędzanie czasu razem, np. podczas jazdy na rowerze, pieszych wycieczek czy przygotowywanie takich posiłków, które z powodzeniem możecie zjeść wszyscy bez dodatkowych modyfikacji tylko dla Ciebie,
- Znajdź swoją własną motywację do leczenia i zbuduj rutyny, które staną się elementem dyscypliny (więcej o motywacji przeczytasz tutaj),
- Wdrażaj zmiany małymi krokami – rewolucja zwykle kończy się tym, że przez krótki czas jesteś w stanie utrzymać narzucony sobie reżim. Mniejsze, pojedyncze zmiany zdecydowanie prościej wprowadzić na stałe do naszego życia i gdy już staną się nawykami, dołączać kolejne,
Staraj się myśleć o zmianach w sposób pozytywny – choć wymagają wysiłku, w efekcie mają zadziałać na Twoją korzyść. Takie pozytywne podejście ułatwia realizację zaleceń terapeutycznych.