My Health Partner Logo
Nadciśnienie tętnicze
Relaksuję się

Nadciśnienie tętnicze. Jak spać, żeby się wyspać?

Wysokie ciśnienie tętnicze jest spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Przyczyniają się do niego między innymi nadmierne spożycie soli, nadwaga, palenie tytoniu, wiek i stres. Ale czy wiesz, że sen także ma znaczenie? Wiele badań wskazuje na to, że zbyt krótki sen, a także zła jakość snu oraz zakłócenia snu wywołane takimi schorzeniami jak bezdech senny przyczyniają się do nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze a sen. Jaki jest związek między ciśnieniem a snem?

Należy mieć świadomość, że ciśnienie tętnicze zmienia się w ciągu dnia w zależności od podejmowanego wysiłku, ale także odczuwanych emocji czy stresu. Ciśnienie zmienia się także w nocy — sen to kluczowa faza, podczas której organizm może odpocząć. To bardzo ważne dla wszystkich funkcji życiowych, a w szczególności dla układu sercowo-naczyniowego. W nocy tętno i ciśnienie krwi obniżają się o 10-20% w porównaniu z wartościami dziennymi. Dlatego słaba jakość snu ma niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Nadciśnienie tętnicze a sen. Jak poprawić jakość snu?

Dane epidemiologiczne wskazują na to, że czas snu u człowieka stale się skraca, spadł już poniżej 7 godzin. Jednak optymalnie byłoby, gdyby osoba dorosła (w wieku od 18 do 64 lat) spała przez 7–9 godzin na dobę, natomiast dziecko w wieku od 3 do 5 lat potrzebuje 10–13 godzin snu. Ponadto jakość snu może się obniżać, gdy pojawiają się trudności z zasypianiem lub wybudzanie się w noc.

Współczesny tryb życia, osobiste zmartwienia, brak ustalonego porządku dnia... W grę mogą wchodzić różne czynniki. Istnieje jednak kilka prostych reguł, które pomogą ci lepiej się wysypiać, także gdy zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym: 

  • Nadciśnienie tętnicze. Jak spać, żeby się wyspać? Wskazówka 1

Szanuj swój rytm snu: oceń, czy jesteś rannym ptaszkiem, czy może raczej sową, i kładź się spać, kiedy czujesz taką potrzebę. Ważne jest również, aby rozpoznawać pierwsze oznaki zmęczenia: piekące oczy, ziewanie, opadające powieki. Nie należy z tym walczyć.

  • Nadciśnienie tętnicze. Jak spać, żeby się wyspać? Wskazówka 2

Dbaj o to, żeby kłaść się spać i wstawać mniej więcej o tych samych porach.

  • Nadciśnienie tętnicze. Jak spać, żeby się wyspać? Wskazówka 3

Stwórz atmosferę sprzyjającą zasypaniu: pomieszczenie powinno być ciche i dobrze wentylowane, a temperatura powinna wynosić od 18 do 20 °C.

  • Nadciśnienie tętnicze. Jak spać, żeby się wyspać? Wskazówka 4

Wieczorem nie podejmuj zadań wymagających pod względem intelektualnym lub fizycznym.

  • Nadciśnienie tętnicze. Jak spać, żeby się wyspać? Wskazówka 5

Unikaj substancji pobudzających (kawy, herbaty, gazowanych napojów, alkoholu, papierosów) oraz ciężkostrawnych posiłków. Przed snem lepiej wypić szklankę wody.

  • Nadciśnienie tętnicze. Jak spać, żeby się wyspać? Wskazówka 6

Przed pójściem spać spróbuj się odprężyć: wypij coś gorącego (bez substancji pobudzających, np. herbatę owocową), poczytaj, zastosuj techniki relaksacyjne, itp. Te wszystkie czynniki pomagają wypracować dobre nawyki związane ze snem. To wpłynie na twoje ciśnienie tętnicze.

  • Nadciśnienie tętnicze. Jak spać, żeby się wyspać? Wskazówka 7

Możesz liczyć na pomoc: w pierwszej kolejności omów problem z lekarzem lub farmaceutą. Również aplikacje mobilne mogą pomóc w analizie snu, monitorując twoje cykle snu, czas snu i porę udawania się na nocny spoczynek, a także udzielając wskazówek dotyczących na przykład warunków otoczenia dla dobrego snu.