Życie z wysokim poziomem cholesterolu
Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na temat cholesterolu oraz jego wpływu na cały organizm. Poznasz też przyczyny wysokiego stężenia cholesterolu i konsekwencje, które za sobą taki stan niesie. Ponadto dowiesz się, jak kontrolować poziom cholesterolu.
Wysoki cholesterol
Czym jest wysoki poziom cholesterolu?
Cholesterol to woskowata substancja przypominająca tłuszcz, która występuje we wszystkich komórkach ludzkiego ciała jako ich niezbędny składnik. Cholesterol odgrywa ważną rolę w organizmie, m.in. bierze udział w wytwarzaniu hormonów oraz w trawieniu. Jest on produkowany przez wątrobę w ilościach wystarczających na pokrycie zapotrzebowania organizmu. Istnieje jednak inne źródło cholesterolu – żywność pochodzenia zwierzęcego, np. mleko, jaja czy mięso. Aby utrzymać zdrowy styl życia, lekarze zalecają znaczne ograniczenie spożywania produktów bogatych w cholesterol1, 2.
Szczegółowe informacje na temat lipoprotein
Podobno cholesterol dzieli się na dobry i zły. Czy to prawda?
Tak i nie… Tak naprawdę zarówno dobry, jak i zły cholesterol wciąż pozostaje cholesterolem, a jego nośnikami w krwiobiegu są białka zwane lipoproteinami. Wyróżnia się dwa rodzaje tych białek:
Lipoproteina o niskiej gęstości (LDL)
Cholesterol LDL bywa nazywany złym cholesterolem i to on stanowi większość cholesterolu w organizmie ludzkim.
Lipoproteina o wysokiej gęstości (HDL)
Cholesterol ten jest nazywany dobrym cholesterolem, ponieważ wchłania cholesterol, który powraca do wątroby, gdzie zostaje przetworzony i na koniec wydalony3.
Masz wysokie stężenie cholesterolu we krwi? Nie lekceważ tego
Jakie są objawy nadmiaru cholesterolu? Czy to poważna choroba?
Nadmiar cholesterolu we krwi, zwany hipercholesterolemią, zwykle nie daje żadnych oznak ani objawów – dlatego tak ważne są regularne badania. Nie wolno zapominać, że hipercholesterolemia może mieć naprawdę poważne konsekwencje4.
Cholesterol HDL pomaga eliminować nadmiar cholesterolu, a cholesterol LDL przeciwnie – może osadzać się na ścianach naczyń krwionośnych, tworząc złogi zwane blaszką miażdżycową (lub płytką miażdżycową). W miarę pogrubiania się blaszki tętnice zwężają się w środku. Proces ten nazywa się miażdżycą tętnic. Powstająca blaszka zakłóca krążenie krwi i może wywoływać choroby serca. Zablokowanie dopływu krwi do serca, będące konsekwencją procesu miażdżycowego, może być przyczyną bólu w klatce piersiowej (zwanego dławicą piersiową) lub zawału serca (mięśnia sercowego), a nierzadko prowadzić również do niewydolności serca3,5,6.
Codziennie zwracaj uwagę na to, co jesz
Mam za wysoki cholesterol. Czy muszę za wszelką cenę unikać tłuszczów?
Ilość tłuszczu we wszystkich posiłkach, które spożywasz w ciągu całego dnia, nie powinna przekraczać 20–30% całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego7.
Bibliografia
2
Cox RA, Garcia-Palmieri MR. Cholesterol, triglycerides, and associated lipoproteins. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Walker HK, Hall WD, Hurst JW, eds. Boston, MA: Butterworths; 1990.