Życie z niewydolnością serca
Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na temat niewydolności serca oraz jej wpływu na cały organizm. Poznasz też przyczyny tej choroby i konsekwencje, które za sobą niesie. Ponadto dowiesz się, jak kontrolować niewydolność serca.
Niewydolność serca
Czym jest niewydolność serca?
Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi w organizmie. Innymi słowy, serce nie może dostarczyć wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych, aby umożliwić organizmowi normalną pracę.
Niewydolność serca charakteryzuje się szeregiem objawów spowodowanych nagromadzeniem płynów i zmniejszeniem przepływu krwi. Do najczęstszych oznak tej choroby należą obrzęki (zatrzymanie płynów), duszność i zmęczenie1.
Niewydolność serca charakteryzuje się szeregiem objawów spowodowanych nagromadzeniem płynów i zmniejszeniem przepływu krwi. Do najczęstszych oznak tej choroby należą obrzęki (zatrzymanie płynów), duszność i zmęczenie1.
Normalne serce
Niewydolność serca zwykle skutkuje powiększeniem serca
Czym jest tętno?
Jest to liczba uderzeń serca w określonym czasie, zwykle w ciągu minuty. Tętno można wyczuć na nadgarstku, z boku szyi, z tyłu kolana, na wierzchu stopy, w pachwinie i w innych miejscach ciała, gdzie tętnica znajduje się blisko skóry. Pomiar tętna (pulsu) dostarcza ważnych informacji o stanie zdrowia danej osoby3.
Czy wiesz, że…?
60–100 uderzeń/min
Normalny rytm serca powinien wynosić 60–80 uderzeń na minutę. Podczas wysiłku fizycznego może wzrosnąć do 130–150 uderzeń na minutę. Jeśli jednak masz jakiekolwiek objawy lub podejrzewasz, że Twój puls jest nieregularny, poinformuj o tym lekarza2
.Jakie są główne objawy?4
Zmęczenie
Możesz czuć zmęczenie, ponieważ Twoje narządy nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych, aby dobrze funkcjonować.
Duszność
Uczucie duszności podczas aktywności fizycznej, leżenia płasko lub chodzenia może pojawić się na skutek gromadzenia się płynów w płucach.
Przyrost masy ciała
Z powodu nagromadzenia płynów w organizmie możesz przybrać na wadze ponad 2 kg w ciągu tygodnia.
Szybkie bicie serca
Serce może przyśpieszyć, aby zrekompensować swoje osłabienie.
Obrzęk
Obrzęk może być spowodowany przez płyny gromadzące się w nogach, kostkach lub jamie brzusznej.
Jakie mogą być powikłania niewydolności serca?5
Ocena przebiegu niewydolności serca zależy od przyczyny tej choroby i stopnia jej zaawansowania, a także od ogólnego stanu zdrowia i innych czynników, np. od wieku6.
U niektórych osób dzięki odpowiedniemu leczeniu objawy ustępują, a czynność serca się poprawia. Należy jednak pamiętać, że niewydolność serca może zagrażać życiu6.
Mit czy fakt?
Mit czy fakt? Spróbuj znaleźć właściwą odpowiedź
NIEWYDOLNOŚĆ SERCA OZNACZA, ŻE TWOJE SERCE PRZESTAŁO BIĆ.
NIEWYDOLNOŚĆ SERCA JEST NATURALNĄ KONSEKWENCJĄ STARZENIA SIĘ.
POMIAR TĘTNA JEST BEZUŻYTECZNY.
NIEWYDOLNOŚCI SERCA NIE DA SIĘ LECZYĆ.
JEŚLI MAM NIEWYDOLNOŚĆ SERCA, NIE WOLNO MI ĆWICZYĆ.
NIEWYDOLNOŚĆ SERCA TO POWSZECHNIE WYSTĘPUJĄCA CHOROBA.
WAŻNE JEST, ABY JAK NAJSZYBCIEJ ZACZĄĆ PRZECIWDZIAŁAĆ POSTĘPOWI NIEWYDOLNOŚCI SERCA.
1 | 8