Życie z niewydolnością serca
Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na temat niewydolności serca oraz jej wpływu na cały organizm. Poznasz też przyczyny tej choroby i konsekwencje, które za sobą niesie. Ponadto dowiesz się, jak kontrolować niewydolność serca.
Niewydolność serca
Przejmowanie kontroli
Jak należy postępować w przypadku niewydolności serca?
Dostępnych jest wiele leków, które pomagają kontrolować zarówno objawy, jak i samą chorobę, a ponadto poprawiają jakość życia1.
Warto pamiętać, że niewydolność serca nie oznacza konieczności przyjmowania wszystkich dostępnych leków stosowanych przy tej chorobie. Wybór odpowiedniej terapii jest uzależniony od objawów, ogólnego stanu zdrowia i stylu życia konkretnego pacjenta.
Niektóre z nich wykazują działania niepożądane, ale korzyści zazwyczaj są znacznie większe niż potencjalne skutki uboczne. Jeżeli nie możesz przyjmować leków z powodu działań niepożądanych, porozmawiaj o tym z lekarzem2.
Bardzo ważne jest, aby przyjmować leki dokładnie według zaleceń lekarza, ponieważ zapewni to ich skuteczność3.
Może się zdarzyć, że będziesz przyjmować jednocześnie więcej niż jeden lek. Dzięki sporządzaniu notatek lub prowadzeniu dzienniczka codzienne zażywanie leków wejdzie Ci w nawyk2.
Kilka wskazówek, które pomogą Ci pamiętać o przyjmowaniu leków2
Ustaw alarm w telefonie.
Połącz przyjmowanie leków z inną czynnością, którą wykonujesz każdego dnia.
Zaznaczaj odpowiednie pole w dzienniczku, kiedy weźmiesz tabletkę.
Poproś kogoś, aby przypominał Ci o tym, że musisz przyjąć leki.
Samokontrola
Dbaj o siebie – wskazówki dotyczące ćwiczeń
Dlaczego uprawianie sportu jest ważne?4
Dzięki aktywności fizycznej polepsza się funkcjonowanie serca, ponieważ zmniejsza się jego obciążenie nieustanną pracą i dzięki temu może ono bardziej efektywnie bić. Z pewnością poczujesz, że Twoje objawy są mniejsze.
Zacznij od spacerów. Jeżeli chodzisz dużo i czujesz, że Twoja sprawność fizyczna się poprawiła, spróbuj jazdy na rowerze, pływania lub rozciągania.Zobacz więcejŚrodki ostrożności
Łatwo sprawdzić, czy ćwiczysz zbyt intensywnie – jeśli podczas ćwiczeń nie jesteś w stanie jednocześnie rozmawiać, prawdopodobnie ćwiczysz zbyt intensywnie.
Zaplanuj ćwiczenia w odstępie godziny lub dwóch od spożycia lekkiego posiłku.
Natychmiast przerwij ćwiczenia, jeśli wystąpią u Ciebie następujące objawy: duszność, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, nudności lub zimny pot. Jeśli objawy nie ustąpią, skontaktuj się z lekarzem.
Samokontrola
Dbaj o siebie – wskazówki relaksacyjne
Ciągłe narażenie na stres może na dłuższą metę szkodzić – i nie chodzi tylko o samopoczucie.
Jak możesz się zrelaksować?
Wypróbuj techniki relaksacyjne.
Praktykuj medytację.
Porozmawiaj z profesjonalnym doradcą lub przyjaciółmi i rodziną.
Poszukaj zajęć grupowych, gdzie rozmawia się o radzeniu sobie ze stresem.