My Health Partner Logo
Nadciśnienie tętnicze
Dławica piersiowa
Cukrzyca typu 2
Niewydolność serca
Wysoki cholesterol

Wizyta lekarska – jak się do niej przygotować?

Choć życzylibyśmy sobie, aby było inaczej, to jednak czas przeznaczony na wizytę lekarską dla jednego pacjenta jest zwykle dość ograniczony. Tym bardziej istotne jest, aby wykorzystać ten moment jak najlepiej i nie tracić cennych minut na sprawy i czynności, o które można było zadbać wcześniej. Sprawdź, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, aby była ona dla Ciebie jak najbardziej efektywna.

Zabierz swoje wyniki i przygotuj dokumentację

Przed wizytą u lekarza (a szczególnie przed pierwszym spotkaniem z danym specjalistą) przygotuj swoją dotychczasową dokumentację medyczną. Może się zdarzyć, że będzie to wymagało uzyskania kserokopii czy wersji elektronicznej danych z konkretnej placówki, więc zdecydowanie trzeba pomyśleć o tym wcześniej.

Weź ze sobą także wszelakie wyniki badań krwi czy badań obrazowych, a także pomiarów wykonywanych w domu (np. pomiarów ciśnienia czy glukozy). W miarę możliwości posegreguj je również np. według dat. Zapytaj również swoich bliskich (rodzice, rodzeństwo) o występujące u nich choroby – te dane są dla lekarza bardzo cennym elementem wywiadu medycznego.

Wykonaj podstawowe pomiary

Przychodząc na wizytę lekarską, dobrze jest znać swoją wagę i wzrost. Dane te mogą służyć specjaliście do określenia wskaźnika BMI i ocenie prawidłowości masy ciała, ale również do wyznaczenia odpowiedniej dawki leku.

Przygotuj listę wszystkich przyjmowanych leków oraz suplementów

Lekarz powinien wiedzieć, jakie środki przyjmujesz. Służy to między innymi minimalizowaniu interakcji między lekami, a ryzyko ich wystąpienia wzrasta u pacjentów przyjmujących kilka różnych środków. Koniecznie zanotuj także nazwy wszystkich suplementów diety, które bierzesz na co dzień - nie zapominaj o preparatach ziołowych. Bardzo często myślimy o nich w kategorii naturalnych środków, które nie mają prawa nam zaszkodzić, a tymczasem w nieodpowiednich połączeniach mogą osłabiać efekty stosowanej farmakoterapii.

Wybierz swobodny strój

Podczas wizyty lekarskiej może zajść konieczność zdjęcia poszczególnych części garderoby w celu wykonania badań, dlatego postaw na takie ubrania, które nie będą kłopotliwe w zdejmowaniu (np. ciasne spodnie, sukienki czy koszule zapinane na dużą ilość guzików).

Przemyśl, o co chcesz zapytać lekarza i zanotuj te pytania

Często przed wizytą wiemy, jaki jest jej cel i jakie informacje chcielibyśmy uzyskać od lekarza, a później pod wpływem stresu, emocji czy ze zwyczajnego roztargnienia zapominamy, o co tak właściwie mieliśmy zapytać specjalistę.

Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie dzienniczka/notatnika, w którym na bieżąco będziesz zapisywać wszelkie niejasności dotyczące leczenia i pytania przychodzące Ci do głowy. W ten sposób przed wizytą u specjalisty pozostanie je ponownie przeczytać, być może wyselekcjonować i zabrać ze sobą.

Pamiętaj o tym, że to właśnie Twój lekarz udzieli Ci najbardziej szczegółowych informacji na temat podejmowanego leczenia, bo to on zna Twój przypadek. Nie bój się pytać – lekarz jest również po to, by rozwiewać wszelkie wątpliwości i służyć swoją fachową wiedzą.

Zaplanuj podróż do placówki

Przygotowując się do wizyty lekarskiej, dobrze jest także przemyśleć logistykę dojazdu na miejsce. Nie ma sensu generować stresu, ze względu na zbyt późny wyjazd czy nieuwzględnienie czasu na wykonanie dodatkowych badań/pomiarów przed wizytą (o ile takie zostały zlecone). Sprawdź zatem, o której musisz zjawić się na miejscu, uwzględniając zapas czasowy.

Kierując się tymi radami, nie tylko wyeliminujesz zbędne czynności, które mogłyby zajmować czas podczas wizyty lekarskiej, ale również zyskasz spokój – wiedząc, że wszystko masz przygotowane. Będzie to szczególnie ważne, jeśli wizyty lekarskie są dla Ciebie nieprzyjemne i wiążą się ze stresem. Dobrze przygotowanie może go skutecznie obniżyć.

Koniecznie pobierz również przygotowaną przez nas broszurę. Najlepiej ją wydrukować, powiesić w widocznym miejscu i przed każdą wizytą lekarską przygotowywać się zgodnie z uwzględnionymi w niej wskazówkami.