Ćwiczę
Wskazówki do wykorzystania w pracy
- Kiedy siedzisz, wyprostuj nogi pod biurkiem, żeby uruchomić mięśnie brzucha i nóg.
- Ustaw oparcie fotela pod kątem przekraczającym 90°, tak żeby się lekko odchylić do tyłu.
- Jeśli jesteś zupełnie sam/-a, spróbuj wyłączyć na chwilę komputer i poćwiczyć. Kiedy rozmawiasz przez komórkę, wstań i porozciągaj się lub pochodź po pokoju — staraj się jak najlepiej wykorzystać czas poza biurkiem.
- Jeśli jesteś sam/-a, słuchanie muzyki podczas pracy pomoże Ci się odprężyć i rozruszać. W miejscu pracy lepsze dla wszystkich są małe instrumenty.
- W niektórych biurach pojawiają się biurka do pracy na stojąco i/lub z bieżnią, ponieważ dowiedziono, że długotrwały brak ruchu szkodzi zdrowiu pracowników. Cokolwiek zrobisz, żeby utrzymać aktywność podczas pracy, przełoży się to na Twoje długofalowe samopoczucie. Przekonaj pracodawcę, że oprócz dodatkowych korzyści dla zdrowia, ruch sprzyja również produktywności. To na pewno dobry argument!
- Nie siedź nieruchomo, ruszaj się. W ten sposób możesz utrzymać lepszą formę. Ciągły ruch zużywa kalorie i służy zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Kiedy musisz z kimś porozmawiać, idź do niego. Zamiast windy korzystaj ze schodów. Do ekspresu do kawy idź dłuższą drogą, pogawędź z kimś i wróć do pracy. To wszystko pomaga przełamać rutynę dnia spędzanego na siedząco.
- Jeśli biegasz lub uprawiasz jogging, pracując na komputerze możesz usiąść na podłodze i się porozciągać. Skoro i tak musisz zrobić jedno i drugie, zaoszczędzisz w ten sposób trochę czasu.
- Pamiętaj, żeby dbać o oczy! Kiedy skupiasz się przez dłuższy czas na jednej rzeczy (na przykład na monitorze), Twój wzrok na dłuższą metę może na tym ucierpieć. Dlatego warto robić sobie przerwy „dla oczu” — wyglądaj przez okno i skupiaj się na czymś w oddali, żeby zadbać o oczy.