My Health Partner Logo
Nadciśnienie tętnicze
Ćwiczę

Jak sobie radzić, jeżeli przez wiele godzin pracujesz na komputerze

Dla większości pracowników biurowych utknięcie za biurkiem na 7 czy 8 godzin dziennie to żadna nowość, to dzień jak co dzień. Jednak taki dzień niespecjalnie nam służy. Długotrwałe siedzenie przy komputerze powoduje bóle pleców (ze względu na nieprawidłową postawę), zmęczenie wzroku itp. Ale nie musi tak być. Jeśli należysz do takich osób, skorzystaj z kilku prostych porad, które zniwelują niekorzystny wpływ pracy siedzącej.

 • Prawidłowa postawa : kiedy siedzisz, wyprostuj plecy i ściągnij ramiona do tyłu. Górna krawędź monitora powinna się znajdować na wysokości oczu. Jeśli musisz poruszać głową w górę i w dół, to ustaw monitor na właściwej wysokości. Kiedy piszesz, postaraj się nie kłaść nadgarstków na blacie, klawiaturze ani podkładce pod mysz. Trzymaj nogi zgięte pod kątem prostym w kolanach, tak aby kolana były na tym samym poziomie co biodra lub tylko nieco wyżej. Stopy powinny spoczywać płasko na podłodze lub na podnóżku.
 • Proste ćwiczenia rozciągające :
  • Szyja : aby rozciągnąć szyję, najpierw powoli pochyl głowę do przodu i do tyłu, następnie na boki, a na koniec obróć nią kilka razy w prawo i w lewo. Możesz to zrobić praktycznie w dowolnym momencie, żeby zmniejszyć napięcie i obciążenie. Nie zataczaj kółek głową, bo możesz sobie uszkodzić stawy w szyi.
  • Ramiona : aby rozluźnić napięte ramiona, wykonaj 10 krążeń ramion do przodu i 10 do tyłu.
  • Ręce i ramiona : zaprzyj się rękami o krawędź biurka, układając je mniej więcej na szerokość ramion od ciała. Skręć dłonie w taki sposób, żeby były skierowane w stronę ciała i pochyl się do przodu, garbiąc się. Jako kolejny krok dociągnij ramiona i łokcie bliżej biurka.
  • Nadgarstki : jeśli odczuwasz sztywność dłoni, często wykonuj krążenia nadgarstków — 10 razy w prawo, a potem 10 razy w lewo.
 • Przerwy : regularnie wstawaj i poruszaj się, żeby pobudzić krążenie krwi w rękach i nogach, dzięki czemu nie będą się tak męczyły. Przejdź się do dystrybutora z wodą, wyjdź na chwilę na zewnątrz i/lub korzystaj ze schodów zamiast windy. To nie tylko lekki trening dla nóg i serca, świeże powietrze i chwila przerwy pomogą Ci się odprężyć.

Wykorzystaj czas awarii, kiedy nie możesz pracować, niezależnie od przyczyny. Wstań i przejdź się na krótki spacer. Jeśli znajdziesz na to miejsce i odrobinę prywatności, możesz zrobić kilka pompek albo brzuszków. Tyle, żeby poczuć mięśnie, ale się nie spocić — biuro to nie jest dobre miejsce na takie ćwiczenia.

 • Inne dobre nawyki : 
  • Zaczerpnij kilka głębokich oddechów : aby uruchomić mięśnie brzucha, wstrzymaj oddech na parę sekund przy wdechu, a następnie zrób wydech. W miarę możliwości zaczerpnij świeżego powietrza na zewnątrz, jak pisaliśmy wcześniej.
  • Pij wodę przez cały dzień : jeśli będziesz to robić regularnie, poprawi się Twoja koncentracja. Jeśli macie dystrybutor z wodą, trzymaj koło siebie szklankę zamiast butelki. Dlaczego? Zmusi Cię to, żeby wstać i przejść się do dystrybutora po dolewkę, a to z kolei zachęci Cię do ruchu i rozciągania.