My Health Partner Logo
Relaksuję się

Relaks w pracy w 5 minut

W pracy bardzo często zdarzają nam się stresujące momenty. Można nawet powiedzieć, że nasze dni bywają zwariowane. Jak wiesz, kiedy dopadnie Cię stres, jeszcze trudniej jest Ci się skoncentrować i być produktywnym/-ą. Jeżeli sytuacja i nawał pracy zaczynają Cię przytłaczać, to oznacza, że przyszedł czas na 5-minutową przerwę, podczas której poćwiczysz pięć zmysłów.

Po przerwie nadal będziesz miał/-a mnóstwo pracy, ale poczujesz się lepiej i będziesz gotów/-owa na odhaczanie kolejnych zadań z listy. Ustaw zegar telefonu na pięciominutową przerwę relaksacyjną.

Filar: odpręż swoje ciało

  1. Zrelaksuj się. Znajdź sobie wygodną pozycję na krześle. Ustaw stopy na podłodze, a dłonie oprzyj na biurku.
  2. Oddychaj. Nie myśl o żadnych skomplikowanych technikach, po prostu rób długie i głębokie wdechy, a potem powolne wydechy. Powtórz to pięć razy.
  3. Obudź w sobie pięć zmysłów. Jeden po drugim, każdy na około minutę. Zamknij oczy — zaczynamy:
  • Węch. Skoncentruj się na otaczających Cię zapachach. Czy czujesz świeże powietrze z zewnątrz? Czy ktoś w pobliżu się wyperfumował?
  • Słuch. Skup się na dźwiękach z otoczenia. Staraj się ich nie oceniać; nie ma dźwięków dobrych ani złych. To po prostu dźwięki. Postaraj się wyodrębnić każdy dźwięk z osobna i skupić się na nim.
  • Wzrok. Otwórz oczy i analizuj kształty, faktury i kolory w swoim miejscu pracy. Czy dostrzegasz różne odcienie kolorów? Czy jakiegoś koloru brakuje?
  • Dotyk. Skup się na odczuciach dłoni dotykających biurka. Czy czujesz temperaturę i fakturę? Skoncentruj się na nacisku stóp na podłogę.
  • Smak. Jeśli masz przy sobie coś do jedzenia, weź kęs i postaraj się określić różne smaki. Jeśli nie masz nic do jedzenia, skup się na smaku, który czujesz w swoich ustach. Poruszaj językiem w jamie ustnej i spróbuj skoncentrować się na różnych odczuciach.

Twoja pięciominutowa przerwa dobiegła końca. Czy czujesz się lepiej? Zobaczysz, że teraz o wiele łatwiej będzie Ci się pracowało!