My Health Partner Logo
Ćwiczę

Zdrowe prace domowe


Dbanie o dom wymaga czasu, energii i ciągłej uwagi. Jednoczesne ogarnięcie tej pracy, załatwiania spraw i całej rodziny może być wyzwaniem. Choć wielu osobom naprawdę trudno jest wygospodarować czas na ćwiczenia, zwłaszcza jeśli się kimś opiekują, to istnieją pewne sposoby na włączenie ćwiczeń do swojego grafiku. Oto kilka rad, które pozwolą Ci ćwiczyć bez wychodzenia z domu.

Sprzątanie też się liczy

Każdy kto sprząta wie, że mycie, szorowanie, wycieranie i inne prace domowe wymagają wysiłku fizycznego, jeśli wykonujemy je porządnie. Jeśli jeszcze tak nie robisz, spróbuj włączyć sobie muzykę. Dobra ścieżka dźwiękowa doda Ci energii podczas sprzątania, dzięki czemu czas będzie płynął szybciej i przyjemniej.


Wykorzystaj schody

Schody nie muszą służyć tylko do wchodzenia i schodzenia. Mogą się także przydać jako gotowy sprzęt do ćwiczeń. Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać na schodach. Możesz użyć swojej wyobraźni i wprowadzić drobne urozmaicenia. Na przykład rozciągaj nogi wchodząc po dwa stopnie na raz albo rób uproszczone pompki pod kątem 45°. Popracuj nad tricepsem, siadając na stopniu i unosząc ciało na ramionach. Lepiej natomiast unikać treningów biegowych; chyba każdy słyszał, jak rodzice ostrzegają dzieci, żeby nie biegały po schodach. Co więcej, w razie pośliźnięcia lepiej ćwiczyć na dole schodów niż w ich połowie albo na samej górze.


Ubrania a forma

Pełny kosz z praniem jest ciężki i może Ci być trudno go podnieść. Możesz rzeźbić mięśnie ramion, trzymając kosz pod kątem 90° przez parę sekund. Sam/-a zdecyduj, ile do niego włożyć. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie. Wkrótce poczujesz, jak palą Cię mięśnie ramion. Składając ubrania popracuj nad równowagą, stając na przemian na jednej i na drugiej nodze po parę sekund. Wykonaj kilka powtórzeń.


Korzystaj z przerwy

Czy musisz siedzieć przez całą przerwę? Możesz popracować nad mięśniami nóg, opierając się plecami o ścianę. Na początek wykonaj przysiad przy ścianie tylko nieznacznie uginając nogi (trzymając proste plecy przy ścianie). Z czasem, kiedy oswoisz się z tym ćwiczeniem, możesz coraz mocniej uginać kolana, aż do 90°. Jeśli pozostaniesz w tej pozycji przez kilka sekund, poczujesz pieczenie w mięśniach ud. Wstań, żeby się rozluźnić, i wykonaj kilka powtórzeń. Po kilku takich przysiadach przy ścianie poczujesz, że zasługujesz na to, żeby sobie usiąść. Tak jest!


Wypady przy odkurzaniu

Odkurzanie idealnie nadaje się do rozciągania, a szczególnie robienia wypadów. Skoro i tak odkurzasz, to dlaczego nie miałbyś/miałabyś spróbować trochę porozciągać nogi? Stawiając jedną nogę z przodu (lekko ugiętą, ze stopą płasko na podłodze), a drugą z tyłu (prostą, z uniesioną piętą) opuść ciało uginając kolana. Trzymając górną część ciała pionowo, z prostymi plecami, dotknij podłogi kolanem tylnej nogi. Kolano z przodu powinno być zgięte pod kątem 90°. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie kilkakrotnie, a następnie zamień nogi. Wypady działają na mięśnie ud i pośladków.