My Health Partner Logo
Home / Nadciśnienie tętnicze / Przejmowanie kontroli
Życie z nadciśnieniem
Znajdziesz tu wszystkie informacje niezbędne do zrozumienia nadciśnienia tętniczego, jego globalnego wpływu, przyczyn i konsekwencji oraz sposobów kontrolowania nadciśnienia.
Nadciśnienie tętnicze

Przejmowanie kontroli

Co mogę zmienić w swoim trybie życia?

Mimo że nie masz wpływu na swoje geny czy wiek, to w każdej chwili możesz zdecydować o zmianie stylu życia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać niższe ciśnienie krwi, a do tego zmniejszysz się ryzyko zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe.
Już teraz możesz znacząco wpłynąć na obniżenie ciśnienia tętniczego dzięki zmianie swoich nawyków1. Najważniejsze zmiany, które możesz wprowadzić, to:
icon
Podejmij regularną aktywność fizyczną
Regularny ruch jest ważnym elementem leczenia nadciśnienia tętniczego. Ustal z lekarzem, jaka aktywność jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Czasami konieczne są dodatkowe badania lekarskie, które pozwolą np. na ustalenie właściwej intensywności ćwiczeń. Ruch wzmacnia serce i układ krążenia. Zwykle zaleca się 30 minut aktywności fizycznej dziennie przez co najmniej 5 dni w tygodniu2.
icon
Postaraj się schudnąć
Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy i nadciśnienia. Należy zatem pamiętać, że osiągnięcie optymalnej wagi jest celem, do którego powinien dążyć każdy pacjent z nadciśnieniem tętniczym. Co ważne, utrata wagi stanowi uzupełnienie leczenia przeciwnadciśnieniowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaka powinna być Twoja optymalna waga, skorzystaj z tzw. wskaźnika masy ciała (BMI). Wystarczy, że podzielisz swoją wagę (w kilogramach) przez swój wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Idealny wynik BMI powinien mieścić się w przedziale od 18,5 do 25 kg/m2.
icon
Zacznij jeść zdrowiej
Właściwe zbilansowana dieta jest również kluczowym elementem skutecznego leczenia nadciśnienia tętniczego. Możesz w łatwy sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe. Trzymaj się czterech głównych zaleceń:
Spożywaj co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie (300–400 g).
Ograniczaj tłuszcze i oleje (zwłaszcza tłuszcze zwierzęce i tłuszcz palmowy).
Ograniczaj spożycie soli.
Jedz więcej tłustych ryb (łososia, sardynki czy makrelę) i rób to częściej – najlepiej 2–3 razy w tygodniu.
icon
Relaksuj się
Musisz nauczyć się radzić sobie ze stresem! Stres może od czasu do czasu powodować wzrost ciśnienia krwi i przyśpieszenie akcji serca. Co więcej, niekiedy pod wpływem stresu porzuca się zdrowe nawyki i wybiera te, które przynoszą co prawda chwilowe ukojenie, ale jednocześnie podnoszą ciśnienie krwi (np. śmieciowe jedzenie, brak ruchu, palenie papierosów lub picie większej ilości alkoholu niż zwykle). Tymczasem dobrym rozwiązaniem na obniżenie napięcia psychicznego są zajęcia relaksacyjne, joga czy tai chi. Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi wskazówkami, jak na co dzień radzić sobie ze stresem.
icon
Prowadź zdrowy styl życia
Zmniejsz spożycie alkoholu
Rzuć palenie

Regularna obserwacja

Samodzielna kontrola ciśnienia krwi w domu jest bardzo ważna i może być elementem skutecznego leczenia nadciśnienia.

Regularny pomiar ciśnienia krwi jest kluczem do kontrolowania ciśnienia krwi. Wysokie ciśnienie krwi zwykle nie daje objawów, ponadto jego wartości mogą się zmieniać na przestrzeni tygodni czy miesięcy. Należy zatem regularnie sprawdzać ciśnienie krwi, aby upewnić się, że plan leczenia działa.

Zapraszamy do odwiedzenia strony OMRON MMM – marki urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi rekomendowanej przez kardiologów. Sprawdź, który ciśnieniomierz do domowych pomiarów jest odpowiedni dla Ciebie: www.omron-healthcare.pl

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Zazwyczaj pomiaru ciśnienia tętniczego dokonują lekarz lub pielęgniarka, np. podczas rutynowej wizyty, za pomocą ciśnieniomierza. Jest to przyrząd do pomiaru ciśnienia (manometr) podłączony do napełnianego powietrzem mankietu, który owija się wokół ramienia. Jak będzie wyglądać badanie? Lekarz napełni mankiet powietrzem. Poczujesz wtedy dość mocny ucisk. Następnie powietrze będzie powoli wypuszczane z mankietu, a ucisk będzie słabł. Ciśnienie krwi można wtedy zmierzyć manometrem (w milimetrach słupa rtęci [mm Hg]).

Istnieją dwa rodzaje ciśnieniomierzy:

Manualny

Lekarz lub pielęgniarka napełniają mankiet za pomocą ręcznej pompki, a następnie słuchają tętna stetoskopem.

Automatyczny

Mankiet napełnia się i opróżnia automatycznie. Tętno jest wykrywane przez czujnik wewnątrz urządzenia.
Aby pomiar ciśnienia tętniczego krwi był dokładny, przed badaniem należy odpocząć przez co najmniej pięć minut. Pomiar najlepiej wykonać na siedząco. Podczas badania nie należy rozmawiać.

Jak możesz się chronić?

Regularne stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych pozwala kontrolować ciśnienie krwi i zapewnia długotrwałą ochronę układu krążenia. Niestety nie zawsze łatwo jest pamiętać o ich przyjmowaniu, choć – podobnie jak np. mycie zębów – powinien to być element codziennej rutyny. Pamiętaj, że nadciśnienie jest cichą chorobą – nawet jeśli mimo stosowania leków nie odczuwasz na co dzień wyraźnej poprawy, nie możesz przerywać terapii!

Pamiętaj o codziennym przyjmowaniu leków – to ważne dla Twojego zdrowia!

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci pamiętać o konieczności przyjęcia leków:
Ustaw alarm w swoim telefonie
Połącz przyjmowanie leków z inną czynnością, którą wykonujesz każdego dnia
Odnotuj, że zażywasz tabletkę
Poproś kogoś, żeby przypomniał Ci o lekach

Uważaj!

Uzyskanie prawidłowych wartości ciśnienia krwi (<130/80 mm Hg) nie oznacza wyleczenia!* Ważne jest, aby kontynuować terapię zgodnie z zaleceniami lekarza!
* Wartości <130/80 mm Hg są prawidłowe u pacjentów w wieku <65 lat. U pacjentów w wieku >65 lat prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 130–139/70–80 mm Hg.

Jak mogę lepiej kontrolować swoje nadciśnienie?

MyBP Control to aplikacja mobilna opracowana specjalnie z myślą o osobach chorych na nadciśnienie – takich jak Ty – które chcą lepiej radzić sobie na co dzień z chorobą.
Rejestruj zmiany ciśnienia krwi za pomocą MyBP Diary
Przyjmuj regularnie leki dzięki przypomnieniom, które ustawiasz zgodnie z własnymi preferencjami, z uwzględnieniem zaleceń lekarskich
Śledź swoje postępy
MyBP Control pomaga Ci lepiej kontrolować nadciśnienie tętnicze. Korzystaj z niej codziennie.
mobile app

Pokaż bibliografię

Bibliografia

1
2018 ESC/ESH guidelines for the management of arterial hypertension