My Health Partner Logo
Nadciśnienie tętnicze

Dlaczego mierzenie ciśnienia ma sens? Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – niby doskonale to wiemy, a wciąż z wieloma działaniami profilaktycznymi mamy się na bakier. Zapobieganie chorobom przynosi same korzyści zarówno całemu społeczeństwu, jak i konkretnym jednostkom. Sprawdź zatem, z jakich powodów warto sprawdzać swoje ciśnienie.

Wysokie ciśnienie a wyższe ryzyko chorób

O nadciśnieniu tętniczym mowa, gdy wartości ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego są równe lub przekraczają 140/90 mm Hg. Stan ten, gdy ciśnienie nie jest skrajnie wysokie, może pozostawać nieodczuwalny dla pacjenta i bezobjawowy. Z tego powodu to pomiar gabinetowy, wykonywany niejednokrotnie przy okazji wizyty pacjenta z innym problemem zdrowotnym, pozwala często wykryć odchylenia od normy.

Nadciśnienie tętnicze wiąże się ze zwiększoną zapadalnością na:

  • chorobę niedokrwienną serca,
  • niewydolność serca,
  • niewydolność nerek, 
  • udar mózgu

 

oraz jest powiązane z nagłymi zgonami sercowo-naczyniowymi.

Im szybciej wykryjemy niepokojący wzrost ciśnienia tętniczego, tym większe są szanse na wdrożenie efektywnego postępowania terapeutycznego. To oznacza również możliwość ograniczenia rozwoju wszelakich powikłań, które towarzyszą nadciśnieniu.

Do tego potrzeba jednak m.in. regularnego wykonywania pomiarów ciśnienia tętniczego. Osoby od 18 roku życia powinny co najmniej raz w roku sprawdzić wartości swojego ciśnienia. Równie istotne jest prowadzenie stylu życia, który obniża ryzyko rozwoju problemów sercowo-naczyniowych oraz występowania nieprawidłowych wartości ciśnienia.

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego – co robić, a czego nie robić?

Na rozwój nadciśnienia tętniczego znaczący wpływ ma nasz styl życia – można zatem uznać to za dobrą informację, ponieważ możemy kontrolować wiele z jego elementów.

  • Dieta - powinna bazować na produktach nieprzetworzonych (m.in. owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe), nienasyconych kwasach tłuszczowych (oliwa z oliwek, olej lniany, tłuste ryby morskie, olej rzepakowy), natomiast ograniczać spożycie soli i wysokoprzetworzonych produktów oraz słodkich napojów.           
  • Ruch – regularna aktywność fizyczna sprzyja utrzymywaniu wartości ciśnienia tętniczego w ryzach. Warto podążać za wskazaniami WHO, które mówią o podejmowaniu umiarkowanej aktywności fizycznej o charakterze tlenowym przez co najmniej 150 minut tygodniowo.
  • Palenie tytoniu – palenie bardzo negatywnie wpływa na wartości ciśnienia, dlatego jeśli chcesz o nie zadbać, nie zaczynaj palić lub postaraj się pozbyć tego nałogu.
  • Alkohol – działa równie niekorzystnie co palenie, dlatego należy go unikać, a jeśli to możliwe, wyeliminować ze swojej diety. Każda dawka alkoholu negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
  • Masa ciała – nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi nadciśnienia, dlatego warto zadbać o to, aby Twoja masa ciała mieściła się w wartościach prawidłowych.
  • Stres – chroniczny stres negatywnie oddziałuje na cały nasz organizm. Trudno całkowicie wyeliminować go z naszego życia, ale warto wypracować sobie techniki, pozwalające na redukcję tego stresu. W tej roli bardzo dobrze sprawdza się aktywność fizyczna, medytacja, rozmaite techniki oddechowe, ale także wszelakie inne zajęcia, pozwalające Ci się zrelaksować i obniżyć napięcie.       

Postęp nauki i medycyny powoduje, że żyjemy coraz dłużej. Jednak aby jakość tego życia była wysoka i jak najdłużej dopisywało nam zdrowie, należy zadbać o tę przyszłość tu i teraz - choćby poprzez takie proste działanie, jakim jest profilaktyczne wykonywanie pomiarów ciśnienia.

Pokaż bibliografię

Bibliografia

1
Kiszka-Brzozowska, M. Zastosowanie systemu telemonitorowania ciśnienia tętniczego w leczeniu choroby nadciśnieniowej. Praca doktorska, Kraków 2009.
2
Wojciechowska, M., Izdebska, E. Profilaktyka nadciśnienia tętniczego. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 4, 370–373.