Nie tylko leki - zmiany, które warto wprowadzić przy nadciśnieniu
Postępowanie pozafarmakologiczne jest niezwykle istotne w terapii nadciśnienia tętniczego. Jednocześnie u osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym to podstawowa profilaktyka dalszego wzrostu jego wartości i rozwoju nadciśnienia. Jakie zmiany w swoim stylu warto wprowadzić, aby wspomóc terapię nadciśnienia? Sprawdź, by dowiedzieć się więcej.
Zmiany, które wspomagają terapię nadciśnienia
Regularne odbywanie wizyt lekarskich, przyjmowanie leków i wykonywanie domowych pomiarów ciśnienia to absolutne podstawy kontroli ciśnienia tętniczego. Jednak to nie wszystko – w parze z tymi działaniami powinny iść również zmiany w stylu życia. Poznaj kilka z nich.
Ograniczenie spożycia soli do maksimum 5 gramów
Dotyczy to zarówno soli dodawanej do potraw, jak i tej, która już znajduje się w rozmaitych produktach. Z tego powodu należy uważnie czytać etykiety produktów, które lądują na naszych talerzach. Warto również rozważyć stosowanie zamiennika w postaci soli wzbogaconej w potas (uwaga: rada ta nie dotyczy osób z niewydolnością nerek), choć najlepszym sposobem na redukcję dosalania jest doprawianie potraw z użyciem ziół i rozmaitych przypraw.
Zwiększenie spożycia produktów bogatych w potas
Pierwiastek ten pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Do produktów bogatych w potas należą m.in. pomidory oraz przetwory pomidorowe, płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych.
Więcej na temat diety przy nadciśnieniu przeczytasz w podlinkowanym artykule.
Podejmowanie regularnej aktywności fizycznej
Powinna być to aktywność zarówno o charakterze aerobowym (tlenowym), jak i w formie ćwiczeń siłowych. Wysiłki o umiarkowanej intensywności tlenowej należy uprawiać co najmniej przez 150 minut tygodniowo, a te o charakterze siłowym 2-3 razy w tygodniu.
Redukcja spożycia alkoholu
Szczególnie szkodliwe dla osób z nadciśnieniem jest upijanie się. Na dobrą sprawę im mniej alkoholu spożywamy, tym lepiej – nie tylko dla naszego ciśnienia, ale również ogólnego zdrowia, ponieważ każda dawka alkoholu jest szkodliwa.
Limitowane spożycie produktów obfitujących w cukry proste
Mowa przede wszystkim o cukrach dodanych, które pochodzą ze słodyczy czy pieczywa cukierniczego oraz słodkich napojów. Są one zwykle wysokoenergetyczne, co sprzyja nadwyżce energetycznej i rozwojowi nadmiernej masy ciała. Jednocześnie nadwaga i otyłość prowadzi do licznych powikłań - niekorzystnie wpływa na wysokość ciśnienia tętniczego, wiąże się z cukrzycą czy podwyższonym poziomem cholesterolu, czyli dyslipidemią.
Rezygnacja z palenia tytoniu oraz e-papierosów
Palenie ma bardzo negatywny wpływ na śródbłonek naczyniowy i co za tym idzie, rozwój nadciśnienia. Zatem warto zaniechać palenia nie tylko dla swoich płuc, ale również dla układu sercowo-naczyniowego.
Zadbanie o sen
Ważna jest nie tylko długość snu, ale również regularność. Dla naszego organizmu bardzo istotne jest to, aby wysypiać się nie tylko w weekendy czy w dni wolne, ale również zapewnić odpowiednią ilość wypoczynku nocnego również na co dzień. Warto też zadbać o higienę snu – unikać stymulacji światłem niebieskim przed zaśnięciem (używanie telefonu), unikać spożywania kofeiny w godzinach popołudniowych.
Wdrożenie działań i zachowań służących redukcji stresu
Nie da się wyeliminować go całkowicie z naszego życia, ale możemy wpłynąć na to, jak będziemy na niego reagować. Ćwiczenia oddechowe, medytacja, ćwiczenia uważności – to tylko przykłady. Równie skutecznie może działać układanie puzzli czy rozwiązywanie krzyżówek. Najważniejsze, by znaleźć zajęcie, które nas naprawdę relaksuje i pozwala obniżyć stres.
Wdrożenie wszystkich tych zmian od razu może być trudne, dlatego warto robić to stopniowo, wprowadzając je krok po kroku.
O budowaniu nawyków wspierających zdrowie przeczytasz więcej w tym artykule.