My Health Partner Logo
Home / Cukrzyca / Czym jest cukrzyca?
Życie z cukrzycą
Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na temat cukrzycy oraz jej wpływu na cały organizm. Poznasz też przyczyny tej choroby i konsekwencje, które za sobą niesie. Ponadto dowiesz się, jak kontrolować cukrzycę.
cukrzyca

Czym jest cukrzyca?

what is diabetes illustration

Cukrzyca typu 2 to choroba, która objawia się wysokim poziomem cukru we krwi. Cukier we krwi jest wysoki, ponieważ organizm produkuje za mało insuliny. Insulina to hormon produkowany przez trzustkę. Jej działanie polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi.

Drugą przyczyną podwyższonego cukru jest oporność komórek na insulinę, czyli, mimo że insulina jest obecna, nie powoduje spadku cukru. Zazwyczaj w cukrzycy występują obydwa te zaburzenia.

„Paliwem” dla komórek jest glukoza (mówiąc potocznie: cukier). Insulina działa jak klucz, tzn. otwiera drzwi do komórki i dzięki temu glukoza może wejść do środka, gdzie jest zamieniana na energię niezbędną komórce do życia. Dzięki temu nasze organy funkcjonują prawidłowo: możemy myśleć, widzieć, poruszać się, mówić itp. Bez insuliny nasze komórki po prostu głodują, mimo że stężenie glukozy we krwi jest wysokie, to nie może ona zostać wykorzystana.1.

W jaki sposób rozpoznaje się cukrzycę?

Diagnostyka opiera się na badaniu stężenia glukozy we krwi (czasem w różnych sytuacjach: na czczo, przed spożyciem i po spożyciu płynu zawierającego glukozę), na badaniu HbA1c mierzącym średnie stężenie cukru we krwi w okresie ostatnich 2–3 miesięcy, a także na wyrywkowych badaniach poziomu cukru we krwi. W przypadku cukrzycy innych typów niż typ 2 konieczne jest wykonanie dodatkowych badań2.

Jak się diagnozuje cukrzycę typu 2?

Istnieje kilka sposobów rozpoznawania cukrzycy. Każdy z nich zazwyczaj wymaga powtórzenia badania w kolejnym dniu. Badania należy przeprowadzać w placówce ochrony zdrowia (np. w gabinecie lekarskim lub w laboratorium). Jeśli lekarz oceni, że masz za wysoki poziom cukru lub występują u Ciebie typowe objawy wysokiego stężenia glukozy, a dodatkowo jedno badanie dało wynik pozytywny, lekarz może zrezygnować z drugiego badania i zdiagnozować cukrzycę. Do trzech typowych metod diagnostycznych należą:
arrow circle
HbA1c: w badaniu HbA1c mierzy się średnią zawartość cukru we krwi w ciągu ostatnich 2–3 miesięcy. Nie musisz być na czczo ani pić żadnych płynów. Cukrzycę rozpoznaje się wówczas, gdy HbA1c wynosi ≥6,5%.
arrow circle
Stężenie glukozy w osoczu na czczo (FPG): w tym badaniu sprawdza się poziom glikemii na czczo. Pozostawanie na czczo oznacza, że nie należy spożywać żadnych pokarmów ani napojów (oprócz wody) przez co najmniej 8 godzin przed wykonaniem badań. Badanie zazwyczaj przeprowadza się z samego rana, przed śniadaniem. Cukrzycę diagnozuje się, jeżeli poziom glukozy na czczo wynosi ≥126 mg/dl.
arrow circle
Doustny test tolerancji glukozy (OGTT): OGTT to dwugodzinne badanie, w którym sprawdza się poziom glukozy we krwi przed wypiciem specjalnego słodkiego napoju i 2 godziny po jego spożyciu. Dzięki temu testowi lekarz wie, jak Twój organizm przetwarza glukozę. Cukrzycę diagnozuje się, jeżeli poziom glukozy po 2 godzinach wynosi ≥200 mg/dl.
Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne – diagnoza