My Health Partner Logo
Home / Cukrzyca / Dlaczego kontrola jest ważna?
Życie z cukrzycą
Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na temat cukrzycy oraz jej wpływu na cały organizm. Poznasz też przyczyny tej choroby i konsekwencje, które za sobą niesie. Ponadto dowiesz się, jak kontrolować cukrzycę.
cukrzyca

Dlaczego kontrola jest ważna?

Czy cukrzyca powoduje jakieś powikłania?

Tak, i to bardzo poważne. Źle leczona lub nieleczona cukrzyca może doprowadzić do powikłań, które stanowią zagrożenie dla życia. Do ostrych powikłań, takich jak śpiączka, może dojść, jeżeli zawartość cukru we krwi wzrośnie do bardzo wysokiego poziomu. Spadek cukru poniżej normy doprowadza niekiedy do drgawek lub utraty przytomności (np. po podaniu za dużej dawki leku przeciwcukrzycowego).

Z czasem cukrzyca może uszkadzać serce, naczynia krwionośne, oczy, nerki i nerwy. Ponadto zwiększa ryzyko udaru mózgu i chorób serca. Gdy jednocześnie zmniejsza się przepływ krwi i dochodzi do uszkodzenia nerwów, istnieje ryzyko powstania owrzodzeń i zakażeń na stopach. W konsekwencji może dojść nawet do ich amputacji. W przypadku narządu wzroku uszkodzenie siatkówki może spowodować ślepotę. Cukrzyca jest również jedną z głównych przyczyn niewydolności nerek1.

Udar mózgu
Ślepota
Zawał serca
Niewydolność nerek
Owrzodzenia i zakażenia na stopie
body illustration