Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w domu?
Wydaje się to całkiem proste – wystarczy włożyć rękę w mankiet, kliknąć kilka guzików na aparacie i czekać na wyniki pomiaru ciśnienia. W rzeczywistości tak właśnie jest! Natomiast aby uzyskiwane przez nas wyniki były miarodajne, warto zadbać nie tylko o odpowiedni sprzęt, ale również zachować właściwe warunki pomiaru. Sprawdź zatem, co zrobić, aby prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w domu.
Dlaczego domowy pomiar ciśnienia jest tak ważny?
U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym regularne pomiary domowe stanowią ważną informację na temat kontroli choroby i tym samym skuteczności leczenia. Pozwalają również określić czas w ciągu dnia czy sytuacje, w których pacjent jest narażony na podwyższone wartości ciśnienia tętniczego.
Regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia sprawia, że jako pacjenci stajemy się bardziej zaangażowani w terapię, a to może przełożyć się na zwiększenie stopnia przestrzegania zaleceń terapeutycznych.
Dlaczego przestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest tak ważne? Przejdź, by dowiedzieć się więcej.
Pomiar ciśnienia krwi warto wykonywać również wtedy, gdy nie masz stwierdzonego nadciśnienia. Osoby po 18. roku życia minimum raz w roku powinny profilaktycznie sprawdzać swoje ciśnienie. To optymalne wynosi poniżej 120/70 mm Hg.
Walidacja aparatu – niezbędna do uzyskania rzetelnych pomiarów
Domowe pomiary ciśnienia tętniczego należy wykonywać z użyciem zwalidowanych aparatów. Co to oznacza? Walidacja potwierdza, że dokładność tych urządzeń została określona i sprawdzona w badaniu, które zostało wykonane zgodnie z wszelkimi niezbędnymi protokołami. Dzięki temu pomiar ciśnienia uzyskany takim aparatem możemy uznać za rzetelny.
Jak sprawdzić, czy Twój ciśnieniomierz ma walidację? Wejdź na www.dobrzemierze.pl lub www.stridebp.org i wyszukaj swój sprzęt.
Dobór dopasowanego mankietu
Skoro już wybraliśmy odpowiedni sprzęt do domowych pomiarów ciśnienia tętniczego, czas przyjrzeć się istotnemu akcesorium, czyli mankietowi. Źle dobrany makiet - ten obciskający ramię zbyt mocno oraz ten zbyt luźny - będzie negatywnie wpływał na rzetelność pomiaru.
Mankiety do ciśnieniomierzy dostępne są w kilku rozmiarach, zależnych od obwodu ramienia. Najlepiej zatem zmierzyć ramię i porównać uzyskany wynik z rozmiarami wskazywanymi przez producenta, które są określane w centymetrach.
Pamiętaj również o tym, że mankiet zakładamy bezpośrednio na rękę (nie na ubranie) i w taki sposób również należy wykonać pomiar obwodu ramienia.
Pomiar domowy ciśnienia jako element przygotowania do wizyty
Częstotliwość wykonywania pomiarów domowych ciśnienia jest ustalana indywidualnie. Może być to zarówno kilka pomiarów w tygodniu, jak i w miesiącu. Pomiary te powinny być wykonane o różnych porach i powtórzone dwukrotnie. Oba uzyskane wyniki koniecznie zanotuj w swoim dzienniczku pomiarów.
Natomiast przed zaplanowaną wizytą lekarską najlepiej przez 7 kolejnych dni (ale nie mniej niż 3), wykonuj po dwa pomiary rano oraz dwa wieczorem. Ciśnienie należy sprawdzić przed posiłkiem oraz przed przyjęciem standardowo przyjmowanych leków. Wspomniany dwukrotny pomiar wykonaj po sobie (jeden po drugim)i na tym samym ramieniu.
Zanotuj w dzienniczku trzy wartości:
- ciśnienia skurczowego (SBP) w mmHg
- ciśnienia rozkurczowego (DBP) w mmHg
- częstość akcji serca (tzw. puls) wyrażony w uderzeniach na minutę.
Spoczynkowe tętno powyżej 80 uderzeń na minutę u osób które już mają nadciśnienie, wiąże się z wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Przygotowanie do domowego pomiaru ciśnienia tętniczego
Pomiary domowe nie wymagają od pacjentów specjalnego przygotowania do ich wykonania. Ich zadaniem jest odzwierciedlenie zmian w wartościach ciśnienia tętniczego, powiązanych z codziennym trybem funkcjonowania pacjenta i sytuacjami życiowymi, z którymi się mierzy.
Z pewnością nie należy wykonywać pomiaru kontrolnego zaraz po zakończeniu aktywności fizycznej czy po bardzo silnym stresie. Sytuacje te wiążą się ze znacznymi skokami wartości ciśnienia tętniczego, które w związku z tym mogą dawać mylny obraz codziennego stanu pacjenta i jego zdrowia.
Na uzyskiwane wyniki wpływ może mieć także pełny pęcherz, prowadzenie rozmowy, palenie tytoniu przed pomiarem czy spożycie alkoholu, a także siedzenie ze skrzyżowanymi nogami.